Почина познатиот британски режисер Алан Паркер

Од:

Британскиот режисер Алан Паркер, познат по филмовите Bugsy Malone, Fame, Midnight Express и „Евита“, почина на 76 години, јавија британските медиуми.

Во изјавата дадена од семејството на директорот се вели дека Паркер починал во петокот во Лондон по долго боледување.

Паркер беше еден од најуспешните режисери во Велика Британија, но и претпознатлив во светот по делата, како: Mississippi Burning, The Commitments и Angela’s Ashes. Неговите филмови освоија 10 „Оскари“ и 19 награди од филмската академија на Британија.

Би можело да ве интересира

Светска премиера на краткометражниот филм „Вера“ на Балкан филм фестивал во Измир

Ана Ололовска

Се снима филм за Тома Здравковиќ

Ана Ололовска

Во паркот на МКЦ бесплатна проекција на филмот „Секој знае“

А1он

Трето издание на „Beach Film Festival 2020“ во Охрид

Ана Ололовска

Откажан Филмскиот фестивал во Пула

Ана Ололовска

Престижниот „Карлови Вари“ го селектираше македонскиот филм „Снежана на крајот умира“,кој е поддржан од Агенцијата за филм

Ана Ололовска