Почина познатиот британски режисер Алан Паркер

Од:

Британскиот режисер Алан Паркер, познат по филмовите Bugsy Malone, Fame, Midnight Express и „Евита“, почина на 76 години, јавија британските медиуми.

Во изјавата дадена од семејството на директорот се вели дека Паркер починал во петокот во Лондон по долго боледување.

Паркер беше еден од најуспешните режисери во Велика Британија, но и претпознатлив во светот по делата, како: Mississippi Burning, The Commitments и Angela’s Ashes. Неговите филмови освоија 10 „Оскари“ и 19 награди од филмската академија на Британија.

Би можело да ве интересира

Истражувачки филмски фестивал Скопје

Ана Ололовска

Македонската филмска продукција повторно со финансиска поддршка од Еуримаж

Ана Ололовска

„Храна во кадар“ – прв Трпеза филм фестивал во Скопје

Ана Ололовска

Со филмот „Зана“ вечер се затвора Тетовскиот интернационален филсмки фестивал

Ана Ололовска

Во Скопје се снима краткиот игран филм со работен наслов „Зајко”

Ана Ололовска

ЕХО Фестивал за планински филм следните пет дена во кината Милениум и Фросина

Ана Ололовска