Министерот за култура се оградува од штетите во МНТ што ги направиле навивачите „Шврецери“

Од:

По сканадлозната информација дека Македонскиот народен театар во петокот претрпел материјална штета на ентериерот по прославата на 30. годишниот јубилеј на навивачката група „Шверцери“ од Министерството за култура информираат дека во МНТ било најавено одржување на два настани, свеченото одбележување на Денот на албанската азбука и проекција на документарен филм, но до Дирекцијата на МНТ воопшто не било најавено присуството на навивачката група.

„Сметаме дека во институциите треба да има однесување како што налагаат кодексите за однесување во една институција од областа на културата“, стои во дописот на Министерството за култура.

Утрово во МНТ се повикани екипи на МВР да ги проценат штетите што биле направени по дивеењето на навивачите кои влегле во МНТ да го проследат документарниот филм снимен за нивниот јубилеј.

Би можело да ве интересира

Виена: Билет за култура доколку не користите автомобил

„Мајски латици“ конкурс за најдобри песни и ликовни творби на Здружението за култура и уметност „Иљо Антески-Смок“ од Тетово

Ана Ололовска

Тридневен интермедијален фестивал „АртАреа“

Ана Ололовска

На бензинска кај „Долно Блаце“ приведени лица со лажни документи

Ана Ололовска

ВИДЕО: Хорор во зграда во Аеродром, двајца станари тероризираат цела зграда, институциите немаат решение

Ана Василевска

Над 5 500 пријави за поддршка на проекти од културата во 2020

Ана Ололовска