ВИДЕО: Демолиран МНТ од дивеењето на „Швeрцери“, влегле со знаење на министерот за култура

Од:

Навивачката група „Швeрцери“ на фудбалскиот тим „Шкупи“ во петокот влегла во Македонскиот народен театар да го прослави својот 30-годишен јубилеј и да го проследи документарниот филм снимен по овој повод. Толпата навивачи дивеела во театарот и направила значителна материјална штета која во моментов ја проценуваат екипи на Министерството за внатрешни работи.

Директорката на театарот Симона Угриновска не била информирана за овој настан и вели дека Министерството за култура во координација со Владата го најавиле само одбележувањето на Денот на албанската азбука.

„Беше најавено одбележувањето на Денот на албанската азбука а ми рекоа дека ќе има уште еден настан во рамките на тоа но не ме информираа за што станува збор. По завршувањето на првиот дел во театарот влезе толпата навивачи, да го проследи документарниот филм снимен за нив, и неконтролираната толпа направи значителна материјална штета. Искршени се орнаменти кај седиштата и слични штети. Утрово повикав екипа на МВР да ги согледа штетите од овој настан. Морам да потенцирам дека објектот не беше изнајмен туку отстапен на барање на Министерството за култура, изјави за „А1 он“ Угриновска.

На директорката Угриновска и било кажано дека координацијата за првиот настан ја води портпаролот на Владата Мухамед Хоџа додека за втрориот настан бил одговорен организациониот секретар и пратеник во Владата Артан Груби кој и покрај инсистирањето не ја информирал за сценариото за вториот настан.

Изјава побаравме и од министерството за култура и очекуваме одговор кој ќе ја сноси одговорноста за штетите на МНТ и воопшто како е дозволено- да се одржи ваков настан во Национален театар.

Би можело да ве интересира

Виена: Билет за култура доколку не користите автомобил

„Мајски латици“ конкурс за најдобри песни и ликовни творби на Здружението за култура и уметност „Иљо Антески-Смок“ од Тетово

Ана Ололовска

Тридневен интермедијален фестивал „АртАреа“

Ана Ололовска

На бензинска кај „Долно Блаце“ приведени лица со лажни документи

Ана Ололовска

ВИДЕО: Хорор во зграда во Аеродром, двајца станари тероризираат цела зграда, институциите немаат решение

Ана Василевска

Над 5 500 пријави за поддршка на проекти од културата во 2020

Ана Ололовска