Фотографии од златен археолошки наод во Неготинско наскоро на изложба

Од:

Фотографии од златен археолошки наод во Неготинско наскоро ќе бидат презентирани на изложба, информираше денеска Драгица Чекорова, директор на неготинскиот Музеј.

-Златниот наод се наоѓа во Археолошки музеј – Скопје. Сега преку фотографии ќе може да биде виден и кај нас. Се работи за златни предмети пронајдени во археолошкиот локалитет „Орманков гроб“ во неготинското село Тремник, близу автопатот Скопје-Гевгелија. Златниот накит и монетите беа откриени во археолошко истражување во 2008 година, под раководство на кустос советник и археолог Кире Ангеловски. Вкупната тежина на златните предмети изнесува околу еден килограм, појасни директорката Чекорова.

Активностите за презентација на фотографии од вредниот златен наод се финансирани од Министерството за култура, како проект од национален интерес.

Изложбата се подготвува и со поддршка на неготинската локална самоуправа.

Би можело да ве интересира

Изложба на Михаела Јовановска и Александар Зафировски во Стокхолм

Во Гевгелија отворена изложба на цртежи и скулптури од Ранко Дакиќ

Ана Ололовска

Во Кочани изложба со дела од Меѓународната ликовна колонија „Михајлово ” 2021

Ана Ололовска

Отворена изложбата „Преспа во срцето“, постхумно со дела на Кирил Јоновски

А1он

Изложба „Неонска рефлексија“ на Антонио Пирковски

Ана Ололовска

Традиционална изложба „Млади ликовни уметници од Кавадарци и нивни гости“

Ана Ололовска