Филмскиот фестивал во Сан Себастијан воведува родово неутрални награди

Од:

Шпанскиот Меѓународен филмски фестивал во Сан Себастијан соопшти дека годинашните награди за глумците првпат ќе бидат неутрални според полот. Имено, Сребрената школка за најдобра машка и женска улога, ќе се замени со Сребрена школка за најдобра главна улога и за најдобра споредна улога, објавија организаторите.

– Промената произлегува од уверувањето дека полот, социјалната и политичката припадност веќе не е критериум што го следиме за да ги разликуваме перформансите. Единствениот критериум на жирито ќе биде разликата меѓу добри и лоши настапи, рече директорот на фестивалот, Хозе Луис Ребординос.

Сличен чекор презеде и Берлинскиот филмски фестивал, одржан минатиот март.

Организаторите изразија уверување дека овогодишниот фестивал ќе изгледа како оние пред пандемијата на Ковид-19. Иако веројатно ќе има некои ограничувања, фестивалот има намера да го зголеми бројот проекции и капацитетот на кината во споредба со лани, надоместувајќи го малку и гламурот на црвениот тепих.

Претстојниот, 69-ти Меѓународен филмски фестивал во Сан Себастијан ќе се одржи од 17 до 25 септември.

Би можело да ве интересира

Филмот „Хомо“ на Игор Иванов – Изи прикажан на отворањето на престижниот филмски фестивал во Варна

Ана Ололовска

Француска премиера на филмот „Хомо“ на Игор Иванов-Изи во официјална програма на Меѓународниот филмски фестивал во Нанси

Ана Ололовска

Теона Митевска снима во НУБ „Свети Климент Охридски“

Ана Ололовска

Светска премиера на „Сестри“ на Дина Дума во Карлови Вари

Катерина Павлова-Николовска

„Филмска култура“ со домашни наслови во Тетово, Битола и Скопје

Ана Ололовска

Проекции на филмови и концерт со филмска музика во Битола

Ана Ололовска