Видео

Најнови видео вести – Македонија – Балкан – Свет

Видео Македонија

(ВИДЕО) Џафери реагираше зошто пратеничка викна „Бујарее“: Маричиќ не го прашувам, бидејќи освен бифтеци, друго не го интересира

Кристијан Ландов
Пратеничката Жаклина Пешевска од ВМРО-ДПМНЕ постави низа прашања до министерот Бујар Османи, премиерот Димитар Ковачевски и пратениците од помалите партии дел од владината коалиција. Прашање
Видео Македонија

(ВИДЕО) Јаулески го запали францускиот предлог среде собраниската сала: Никој не победил народ

Кристијан Ландов
Пратеникот Јован Јаулески од ВМРО-ДПМНЕ го запали листот со францускиот предлог среде собраниската сала, на седницата каде се дискутира за ова прашање. Тој порача: „Ние
Видео Македонија

(ВИДЕО) Тензичен почеток со францускиот предлог: Треба ли да кршам микрофони, да се тепам тука?

Кристијан Ландов
Наместо процедурално, Талат Џафери отвори гласање за дневен ред. За него, 68 гласаа „за“, а 38 пратеници „против“, воздржани немаше. За тоа време, Борислав Крмов
Видео Македонија

(ВИДЕО) Хаос во Собрание: Се свири на труби, пратениците од власта се држат за глава, Ковачевски држи говор

Кристијан Ландов
Премиерот Димитар Ковачевски едвај успеа да го започне говорот за францускиот предлог, на собраниска седница која ја нарече „значајна“. Откако кажа „денес почнуваме историска седница“,
Видео Македонија

ВИДЕО: Пратеничка го искина францускиот предлог и повика мнозинството да се предомисли и да го врати документот во Влада

Кристијан Ландов
Дафина Стојаноска од ВМРО-ДПМНЕ уште на почетокот од седницата каде треба да се расправа за францускиот предлог, го искина документот. Според неа, македонскиот народ не
Видео Македонија

ВИДЕО: СДСМ го озаконува груевистичкиот поткуп на медиуми против кој се колнеше пред пет години

Маја Илиевска-Пачемска
Озаконување на корупцијата во медиумите и на голема врата враќање на методите на поранешниот премиер Никола Груевски за купување на уредувачката политика ќе значи евентуалното
Видео Македонија СКЕН

„Скен“: Кој лаже? Нашите или странците – 20 години само што не сме влегле во ЕУ!

Анита Петровска Рајковиќ
20 години само што не сме влегле во ЕУ, ни бараа куп отстапки, даваа патокази, протоколи, договори. А реториката на меѓународната заедница 20 години е
Видео Македонија

(ВИДЕО) Блокади во Сарамзалино: Граѓаните пропуштија трудница во автомобил со бугарски таблички

Орце Костов
Околу 200 учесници во протестот мирно го искажаа незадоволството од францускиот предлог кој предизвика голем револт кај граѓаните. На почетокот на протестот кога демонстрантите ги
Видео Македонија

(ВИДЕО) Владо Мисајловски: Бугарите прават директно мешање во внатрешното уредување на Македонија

Орце Костов
„Благодарност до македонскиот народ кој на секаде на македонските патишта излезе да каже гласно „не“. Не на францускиот предлог и не на асимилацијата на македонскиот
Видео Македонија

(ВИДЕО) Блокада на патот Велес-Штип: Граѓаните го бараат билатералниот протокол

Орце Костов
„Сакаме да влеземе во Европа со нашиот македонски јазик како Македонци, а не да не уценуваат и да прифаќаме тоа што не сме“, порачаа учесниците