Македонија

Последни, најнови вести и видеа од Македонија – Политика – Економија

Македонија

СДСМ обвинува: Судот ги крие функционерите на власта

А1он
За функционерите на ВМРО-ДПМНЕ, клеветата е веќе декриминализирана. Единствено тие уживаат во бенефициите од декриминализацијата, иако таа не се однесува на оние на кои им
Македонија

Судот праќа тужби за говор од собраниска седница

А1он
Судот и пратил покана за судско рочиште на пратеничката Ленче Николовска за направена клевета и навреда од собраниската говорница. Николовска кажа дека тужбата против неа
Македонија

Скопското Кале останува затворено за посетители

А1он
Затворено за сите посетители! Иако Директорот на Управата за заштита на културно наследство Паско Кузман, за А1 негира дека Калето било затворено за туристите, се
Македонија

Ахмети: Со девијации во судскиот процес за „Монструм“, коалицијата ќе има последици

А1он
„Влошување на ситуацијата во Македонија беше започнато, но кулминираше со 5-кратното кај Смиљковско езеро, изјави претседателот на ДУИ, Али Ахмети во интервју за Вториот канал
Македонија

Бајрам: Јас сум муслиман и припаѓам на црнците

А1он
Црнци и белци, апархејт, страв на власта, вака течеше убедувањето за собранискиот дневен ред, првиот меѓу еднаквите, спикерот Велјаноски, фино си кажa, ќе се работи
Македонија

Зад затворени врати за извештајот на УБК

А1он
Сашо Мијалков, првиот човек на Управата за безбедност и контраразузнување, ни денеска не се појави пред надлежната собраниска комисија. Но, го немаше ни в.д. директорот
Македонија

Ел Масри и неговиот сведок не се појавија во судот

А1он
Калед ел Масри, не се појави на јавната расправа во Судот во Стразбур.Германскиот државјанин ја тужи Република Македонија дека таа е директно одговорна за времето