Македонија

Последни, најнови вести и видеа од Македонија – Политика – Економија

Македонија

Скулптура на „Срамежливата“ во Градскиот парк

А1он
Музејот на град Скопје соопшти дека се во тек активности за поставување копија на скулптурата на Венера Пудика (Срамежлива) во Градскиот парк. Оргиналната скулптура е
Македонија

Протест во Вашингтон за ослободување на Вранишковски

А1он
Мала група на иселеници во четвртокот, пред македонската амбасада во Вашингтон, одржале мирен протест на кој било побарано ослободување на расчинетиот владика Јован Вранишковски. Според
Македонија

„Стоп за полициската бруталност“: Да не штитат, а не малтретираат

А1он
Групата „Стоп на полициската бруталност“, преку социјалните мрежи упати повик во вторник, на 5. јуни по 21:00 часот, да се запали свеќа на местото на
Македонија

Копјата ќе се кршат за лустрацијата и ребалансот на буџетот

А1он
Денеска, трет ден народните избраници ќе дебатираат за предлогот на Владата за ребаланс на буџетот. Има пријавено голем број дискутанти, а според Деловникот расправата може