Рома последен полуфиналист во италијанскиот куп

Екипата на Рома е последниот тим кој обезбеди пласман во полуфиналето на фудбалскиот Куп на Италија, откако синоќа во Рим, ја совлада Чезена со 2:1.

Рома поведе со голот на Един Џеко во 68.минута, пет минути подоцна (73) гостите израмнија преку Лука Гаритано. И кога сите очекуваа крај на мечот и продолженија, во петтата минута од судиското дополнение на регуларниот дел (90+5) ветеранот Франческо Тоти од пенал ги постави конечните 2:1.

За место во финалето, Рома ќе се бори против градскиот ривал Лацио, додека во второто полуфинале ќе играат бранителот на трофејот Јувентус и Наполи.

Првите натпревари на програмата се на 1 март, додека реванш дуелите ќе се играат на 5 април.

Италија во Скопје со нов селектор, Манчини си поднесе оставка

(ВИДЕО) Навивачите на Интер направија хаос: Упаднаа во хотелот кај фудбалерите и направија луда атмосфера

(ВИДЕО) Легендата во солзи на теренот: Дали е ова крајот на една од најголемите кариери?