Првиот медал на Светското првенство во атлетика за маратонецот Гебресласие

Гирмај Гебресласие од Еритреја е првиот освојувач на медал на Светското првенство во атлетика што се одржува во Пекинг. 19-годишниот маратонец победи во трката што се трчаше по улиците на Пекинг, а се одржа на првиот ден од шампионатот. Маратонската трка ја истрча за 2:12.28 часа и го освои златото.

Сребрениот медал му припадна на Јемане Цегај од Етиопија, кој имаше време 2:13.08 часа, а третопласираниот Соломон Мутај од Уганада го освои бронзениот медал со време 2:13.30 часа.

Во рамките на попладневната програма на Светското првенство ќе бидат познати и новите шампиони во уште две дисциплини: фрлање ѓуле кај жените и во трката на 10.000 метри кај мажите.

Струга домаќин на 13. државно и меѓународно првенство „Триатлон 3Дисциплини 2024“

Срамно однесување на италијанскиот спортист: Го престигна Германецот и го понижуваше

Литванецот Миколас Алекна го собори најдолгогодишниот светски рекорд во машка атлетика