Познатиот голман Серхио Ромеро, долгогодишниот прв голман на Аргентина, упадна кај навивачите и се судри со нив.

По свирежот на судијата за крајот на натпреварот, голманот упадна на трибините. Настана хаос бидејќи некои навивачи го нападнаа додека други се обидуваа да ја смират ситуацијата.

Фудбалерите на Ривера ја совладаа Бока Јуниорс на гостински терен со 1:0, а единствениот гол на натпреварот го постигна Мануел Ланцини во 20. минута од средбата.

Можеше да биде поинаков исход, но голот на Милтон Хименез во седмата минута од судиското надополнување беше поништен поради играње со рака.

Се појави видео на кое се гледа дека голманот влегол во тунелот, но имало навреди и фрлања со предмети на кои не останал имун. Така, покрај своите играчи се врати, се упати кон трибините.

Додека дел од навивачите се обидуваа да го нападнат голманот, други се обидуваа да ја смират ситуацијата. Благодарение на интервенцијата на играчите и персоналот, конфликтот на крајот беше прекинат, но не без последици.

Фергусон: Секако дека се плашам од тоа

Алкараз: „Тоа ќе не убие“