sdsm

СДСМ: Здравствениот систем е во колапс, итно е потребна нова реформска Влада!

СДСМ: Здравствениот систем е во колапс, итно е потребна нова реформска Влада!

„Затворањето на одделенијата за Пулмологија со ендокринологија и Општа и ургентна хирургија, поради недостиг на медицински кадар, за жал, е првата конкретна последица од блокирањето на демократските процеси и формирањето на нова реформска Влада. Здравството е во колапс, а ВМРО-ДПМНЕ упорно ги кочи демократските процеси. Доколку денеска имаше нова реформска Влада, ќе се решеше проблемот […]

ВМРО-ДПМНЕ: Цела Европа е запознаена со криминалите на раководството на СДСМ

ВМРО-ДПМНЕ: Цела Европа е запознаена со криминалите на раководството на СДСМ

„Очигледна е нервозата која владее во СДСМ од посетата на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ на конгресот и самитот на ЕПП во Малта. Стравот на СДСМ е огромен од една единствена причина, бидејќи од средбите на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ со функционерите на Европските народни партии, цела Европа е запознаена со криминалите на раководството на партијата СДСМ. Цела […]

(ВИДЕО) Рангелова до Шекеринска: Култура се учи додека сте млада

(ВИДЕО) Рангелова до Шекеринска: Култура се учи додека сте млада

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, која е осомничена од СЈО за вандализам во општина Центар, Даниела Рангелова од собраниската говорница „ја искара“ Шекеринска дека немала општа култура само затоа што таа претходно и сугерираше дека на колегите од собранието треба да им се обраќа по презиме, а не по име. – Госпоѓо Шекеринска вие немате општа култура, […]

СДСМ: Груевски е изолиран политичар, ниту едно лобирање за негова амнестија нема да му помогне да се спаси од одговорност

СДСМ: Груевски е изолиран политичар, ниту едно лобирање за негова амнестија нема да му помогне да се спаси од одговорност

„Пораките во Резолуцијата усвоена од Европската народна партија се уште еден доказ дека Груевски е изолиран политичар која ја изгуби довербата од сите значајни меѓународни политички субјекти. Пораките содржани во Резолуцијата го осудуваат сè она што Никола Груевски и го прави на Македонија. Европската народна партија јасно стави до знаење дека не толерира корумпирани политичари […]

СДСМ: Парламентарното малцинство не смее и нема да ја киднапира иднината на граѓаните и државата

СДСМ: Парламентарното малцинство не смее и нема да ја киднапира иднината на граѓаните и државата

„Ниту едно блокирање на демократските процеси, ниту едно беспотребно меѓусебно реплицирање од страна на парламентарното малцинство нема да ги спречи промените и да ја киднапира иднината на државата за која гласаа мнозинството граѓани. Стечајните работници денеска ќе имаа решен статус и пристојни примања, доколку Груевски и неговите соработници на најдрзок начин не ја кочеа работата […]

ВМРО-ДПМНЕ: Собраниското мнозинство вчера и официјално ја внесе Тиранската Платформа во Собранието

ВМРО-ДПМНЕ: Собраниското мнозинство вчера и официјално ја внесе Тиранската Платформа во Собранието

„Собраниското мнозинство вчера и официјално ја внесе Тиранската Платформа во Собранието и ја најави намерата во целост да ја реализира. Целата македонска јавност имаше можност да слушне што предвидува Тиранската Платформа и тоа директно од Собраниска говорница. Тиранската Платформа која ја прифати СДСМ во себе содржи неуставни елементи, чие реализирање ќе го поткопа уставниот поредок […]

(ВИДЕО) Богоев: Нема да ги чекаме бесконечно извршителите на Груевски

(ВИДЕО) Богоев: Нема да ги чекаме бесконечно извршителите на Груевски

Размислуваме на повеќе чекори, како за формирање на Влада така и за одблокирање на Собранието. Нема бесконечно да ги чекаме Трајко Вељаноски и Ѓорге Иванов, извршителите на Никола Груевски бидејќи граѓаните очекуваат реформи, вели во интервју за А1он пратеникот Стефан Богоев. Според него, понудата на Груевски СДСМ да добие поддршка од ВМРО-ДПМНЕ за формирање на […]

(ВИДЕО) Спасовски: Ивона Талевска потврди дека Груевски ја прифатил платформата

(ВИДЕО) Спасовски: Ивона Талевска потврди дека Груевски ја прифатил платформата

– Очигледно е дека продолжуваме повторно со злоупотреба на оваа говорница, со цел нешто да разјаснуваме, а не знам зошто повторно и повторно разјаснуваме и не се држиме ниту до точката на дневниот ред и раскажуваме некои нови приказни, затоа што веројатно не сакате да се присетите на вашата приказна. Кажувате за платформи, за изјави, […]

СДСМ: Канческа-Милевска и Трајаноски нека ги гледаат врбите, нема што веќе да ветуваат

СДСМ: Канческа-Милевска и Трајаноски нека ги гледаат врбите, нема што веќе да ветуваат

„Ниту Елизабета Канческа-Милевска, ниту Коце Трајановски нема што веќе да им даваат лажни ветувања на граѓаните. Канческа-Милевска ги брои последните денови во узурпираната министерска фотелја, пред да ја предаде на новата реформска Влада на граѓаните која ќе биде избрана во Собранието. Трајаноски го завршува својот мандат а Скопје ќе добие нов градоначалник кој ќе се […]

(ВИДЕО) Шекеринска: Дали во 2011. година пишавте во програмата дека ќе ги амнестирате Хашките случаи?

(ВИДЕО) Шекеринска: Дали во 2011. година пишавте во програмата дека ќе ги амнестирате Хашките случаи?

– Кога зборуваат за гласање за нешто што наводно се криело на изборите, тие ги покажуваат своите фрустрации. На која програма во 2011-та година пишавте дека ќе ги амнестирате Хашките случаи, праша Радмила Шекеринска обраќајќи им се на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ. Таа кажа дека секој ден со самореплицирање, часовникот отчукува, бидејќи досега минималната плата би […]

Манчевски: Велите државата може да се распадне, а лидерот ви е на Малта

Манчевски: Велите државата може да се распадне, а лидерот ви е на Малта

– Во услови кога, според вас, државата може да се распадне, вашиот лидер е на Малта. Граѓаните гласаа за право и правна држава која ќе ве стаса, рече Дамјан Манчевски, СДСМ. Тој кажа дека нови избори би се распишале, но ВМРО-ДПМНЕ го блокираат процесот. – Вие сакате со малцинство да владеете. Имате 51 пратеник, а […]