dik

ДИК ги повикува граѓаните да направат увид во избирачкиот список

ДИК ги повикува граѓаните да направат увид во избирачкиот список

Државната изборна комисија (ДИК) ги повикува граѓаните да направат увид во своите податоци во Избирачкиот список и, доколку е потребно, да побараат измена, дополнување или бришење на податоците. Повикот на Државната изборна комисија граѓаните да проверат дали ги има во Избирачкиот список е обврска на ДИК согласно измените и дополнувањата на Изборниот законик од 2016 […]

НДМ: Ние не фалсификувавме, туку ДИК врши наменски злоупотреби

НДМ: Ние не фалсификувавме, туку ДИК врши наменски злоупотреби

„Народно движење за Македонија најостро реагира и целосно ги демантира вчерашните наводи во јавноста дека НДМ и претседателот Бачев добија кривична пријава за наводно фалсификување на исправи за изборите на 11 декември 2016. Напротив, во моментот е во тек соодветна судска постапка за поништување на изборите на 11 декември заради сторени злоупотреби од страна на […]

Кривични пријави од ДИК за партиите на Јанко Бачев и Бранко Јаневски

Кривични пријави од ДИК за партиите на Јанко Бачев и Бранко Јаневски

Државната изборна комисија до Основното јавно обвинителство поднела неколку кривични пријави против политичките партии СДПМ и НДМ, дознава А1он. Кривичните пријави се поднесени за фалсификување исправи. Партиите на Јанко Бачев и Бранко Јаневски за предвремените парламентарни избори на 11.12.2016 година поднеле лажни исправи – изјави за прифаќање на кандидатура и изјави за припадност на заедниците. […]

Печатите на ДИК никогаш не биле украдени, зошто Бонева измисли скандал?

Печатите на ДИК никогаш не биле украдени, зошто Бонева измисли скандал?

Во октомври лани, Силвана Бонева, членка на Државната изборна комисија (ДИК) од ВМРО ДПМНЕ прва го откри наводниот скандал дека недостасуваат печати во депото на комисијата сместено во касарната Илинден. Тоа се печати на кои е напишан бројот на гласачкото место, а се удираат на гласачките ливчиња. Тоа значи дека колку гласачки места има во […]

Средба на ДИК и МОСТ по повод Денот на изборите

Средба на ДИК и МОСТ по повод Денот на изборите

По повод Глобалниот ден на изборите, кој се оддржува секој прв четврток во февруари, Државната изборна комисија оствари работна средба со претставници од Граѓанската асоцијација МОСТ. Средбата, како што соопшти ДИК, била во насока на проширување на соработката помеѓу ДИК и МОСТ, а на која Граѓанската асоцијација МОСТ на ДИК и ја предала на користење […]

(ВИДЕО) Богоев: Поради деликатноста на ситуацијата, бараме веднаш да се свика конститутивна седница

(ВИДЕО) Богоев: Поради деликатноста на ситуацијата, бараме веднаш да се свика конститутивна седница

Поради деликатноста на ситуацијата во која се наоѓа Република Македонија во моментов, би истакнал дека нашиот став е час поскоро да се свика конститувна седница на Собранието за што побрзо да може да се формира новата Влада бидејќи како што можеа сите да видат, граѓаните на изминатите избори гласаа за промени, рече пратеникот Стефан Богоев. […]

(ВИДЕО) Адеми: Очекуваме спроведување на сите реформи и враќање на земјата на патот кон евроатланските интеграции

(ВИДЕО) Адеми: Очекуваме спроведување на сите реформи и враќање на земјата на патот кон евроатланските интеграции

Изборната кампања и денот на изборите поминаа во демократска амтосфера и им се заблагодарувам на сите граѓани кои придонесоа во вакви околности да се одржат изборите, рече Арбр Адеми од ДУИ. – Благодарност до сите државни инститиуции особено до ДИК кои придонесоа со својата работа во рамките на Уставот на РМ да се спроведат изборите […]

(ВИДЕО) Чичаковски: Гласањето беше спроведено според стандардите на меѓународната заедница

(ВИДЕО) Чичаковски: Гласањето беше спроведено според стандардите на меѓународната заедница

Извештајот за изборите е донесен и во текот на денешниот ден ќе биде доставен до Собранието на Република Македонија, рече претседателот на Државната изборна комисија, Александар Чичаковски. Според него, изборите поминале во фер и демократска атмосфера и гласањето било спроведено според стандардите на меѓународната заедница и ОБСЕ/ОДИХР. – Согласно извештајот за спроведени избори, ВМРО-ДПМНЕ освои […]

ВИДЕО: ДИК ги додели уверенијата на новите пратеници

ВИДЕО: ДИК ги додели уверенијата на новите пратеници

Државната изборна комисија ги додели уверенијата на 120-те пратеници од новиот состав на Собранието на РМ на овластените претставници на политичките партии кои обезбедија влез во Собранието. Конституирањето на Собранието треба да се случи најдоца до 31 декември односно 20 дена по одржаните избори. Според најавите од партиите нема да биде познато кој ќе ја […]

Коалициите и партиите ќе ги подигнат уверенијата за новите пратеници

Коалициите и партиите ќе ги подигнат уверенијата за новите пратеници

Во Државната изборна комисија (ДИК) денеска попладне ќе бидат врачени уверенијата за новите пратеници избрани на предвремените парламентарни избори 2016. Овој пат увреренијата, како што соопшти ДИК, ќе има бидат врачени на овластените претставници на коалициите и политичките партии кои освоија пратенички места, а не како досега лично на новоизбраните пратеници. Се очекува по врачувањето на […]

ДИК утре ќе им ги достави уверенијата на новоизбраните пратеници

ДИК утре ќе им ги достави уверенијата на новоизбраните пратеници

Државната изборна комисија (ДИК) утре попладне ќе ги врачи уверенијата за новите избрани пратеници. Овој пат увреренијата, како што соопшти ДИК, ќе има бидат врачени на овластените претставници на коалициите и политичките партии кои освоија пратенички места, а не како досега на новоизбраните пратеници. Се очекува по врачувањето на уверенијата, Собранието да го соопшти датумот на […]