Земјотрес во Јапонија, има опасност од цунами

Од:

Земјотрес со интензитет од 6,8 степени денеска го погоди северозападниот дел на Јапонија, соопшти јапонската агенција за метеорологија.

Издадено е и предупредување за цунами. Епицентарот на земјотресот бил во областа Јамагата.

Би можело да ве интересира

Тајфун најверојатно ќе ги одложи прославите по повод крунисувањето на јапонскиот цар Нарухит

Ана Ололовска

Јапонија: Во тек потрага по севернокорејски брод

Ана Ололовска

Тајфунот во Јапонија оштети два објекта од Олимпијадата 2020

Ана Ололовска

Се бројат жртвите од тајфунот Хагибис во Јапонија- засега 70 мртви и 15 исчезнати

Ана Ололовска

Најмалку 36 жртви на тајфунот Хагиби во Јапонија

Ана Ололовска

Тајфунот во Јапонија однесе 23 жртви, Владата ја распоредува војската