Земјотрес со јачина од 5,3 степени според Рихтеровата скала го погоди северниот дел на Чиле

Од:

Земјотрес со јачина од 5,3 степени според Рихтеровата скала денеска го погоди северниот регион на чилеанско Тарапако и се случи на длабочина од 118 километри, соопшти Европскиот медитерански сеизмолошки центар.

Националниот сеизмолошки центар на Чиле соопшти дека земјотресот бил со јачина од 5,4 степени според Рихтеровата скала и дека епицентарот бил на 37 километри североисточно од Калама, пренесе Ројтерс.

Хидрографската и океанографската служба на чилеанската морнарица соопшти дека нема услови за создавање цунами на чилеанскиот брег.

Би можело да ве интересира

Земјотрес го погоди денеска грчкиот остров Самос

Земјотрес кај Чачак

Силен земјотрес го погоди Мексико

Земјотрес во БиХ, епицентарот во околината на Мостар: „Добро се стресе!“

Силен земјотрес го погоди регионот на Синџан во Кина

Силен земјотрес го погоди Њујорк; Пристигна итно известување

Предраг Петровиќ