Земан: Американците помалку да попуваат, а повеќе да слушаат

Од:

Чешкиот претседател Милош Земан изјави дека го разбира стравот на Полјаците од Русија, но оти сепак е против идејата за разместување на американски ракети во Чешка.

– Да бидаме обѕирни, бидејќи Полјаците имаат долго историско негативно искуство со Русија, некогаш тоа би го нарекол дури и фобија. Тоа го разбирам. Во случај на Чешка не гледам никаква причина. Сфатете дека денес светот е помалку безбеден отколку што беше, освен трговската војна помеѓу Америка и Кина, како и помеѓу Америка и Европска Унија, изјави синоќа Земан зборувајќи за распоредувањето на американските ракети во Европа.

Земан од почетокот на мандатот на американскиот претседател Доналд Трамп се обидува да добие покана за посета на Белата куќа, но покана за почетокто на март доби чешкиот премиер Андреј Бабиш.

– Бидејќи го слушав говорот на потпретседателот на САД, Мајк Пенс на Конференцијата за безбедност во Минхен, мојата порака би била помалу пристојна. Потрудете се помалку да попувате, а повеќе да ги слушате другите, објасни Земан која би била пораката на Чешка до САД ако тој беше повикан во Белата куќа.

Би можело да ве интересира

Најстариот американски ветеран од Втората светска војна го прослави 110-от роденден

Ана Ололовска

Трамп и Нетанјаху разговараа за договор за взаемна одбрана

Ана Ололовска

Помпео го обвини Иран за нападите со дронови во Саудиска Арабија

Ана Ололовска

САД официјално ја потврдија ликвидацијата на синот на Осама бин Ладен

Трамп го продолжи трговското ембарго кон Куба за една година

Откако Трамп кажа дека „преговорите се мртви“ талибанците заминаа на средби во Русија