Зас: Проширувањето на НАТО ќе ги зголеми тензиите во Европа

Од:

Проширувањето на НАТО ќе ги зголеми тензиите во Европа, изјави денеска за новинарите Станислав Зас, генерален секретар на Организацијата на Договорот за колективна безбедност (ЦСТО) предводена од Москва.

dobivaj vesti na viber

Говорејќи по самитот на ЦСТО во Москва, Зас рече дека алијансата се соочува со предизвици за понатамошна милитаризација на Источна Европа.

Москва ќе преземе мерки како одговор на ширувањето на воената инфраструктура на НАТО на територијата на Финска и Шведска, изјави претходно денеска рускиот претседател Владимир Путин.

– Проширувањето на воената инфраструктура на таа територија (Финска и Шведска) несомнено ќе предизвика наша контрареакција, рече Путин на самитот на земјите-членки на ЦСТО, пренесе ТАС С.

Според него, реакцијата ќе зависи од природата на заканата.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Земјите-членки на НАТО ги потпишаа пристапни протоколи за Шведска и Финска

Земјите-членки на НАТО ќе ги потпишат пристапни протоколи за Шведска и Финска

Скен : Ќе ѕвечат нуклеарки во Европа – ни тропа ли трета светска војна на врата?

Анита Петровска Рајковиќ

НАТО утре ќе потпише пристапни протоколи со Финска и со Шведска

Финска и Шведска во вторник ќе го потпишат протоколот за влез во НАТО

Пендаровски на третата сесија на состанокот на Северноатлантскиот совет

Катерина Павлова-Николовска