Започна седницата во Сенатот за импичмент на Трамп

Од:

Во Сенатот денеска започна сослушувањето за импичмент на американскиот претседател Доналд Трамп со воведен говор на Адам Шиф, демократски конгресмен, еден од таканаречените менаџери, или обвинители за отповикување на претседателот.

Седумте обвинители, закондоваци од Претставничкиот дом, ќе ги презентираат обвиненијата пред сенаторите, кои имаат улога на порота.

Судијата на Врховниот суд Џон Робертс ќе даде заклетва за извршување надзор на процесот, а потоа ќе се заколнат и сто членови на Сенатот.

Лидерот на мнозинството во Сенатот Мич Меконел, изјави дека при крајот на денешната седница ќе биде известена Белата куќа, за да се побара од претседателот да испрати негов советник кој треба да одговори на обвиненијата.

Главното сослушување ќе почне во вторник идната недела.

Би можело да ве интересира

Белата куќа ги обвини медиумите дека со пишувaњата за коронавирусот сакаат да му наштетат на Трамп

А1он

Помпео: САД се понудија да му помогнат на Иран со коронавирусот 

А1он

Си го застрелала внукот сакајќи да направи „селфи“

Ана Ололовска

Повеќе универзитети во САД ги враќаат своите студенти од Италија поради коронавирусот

Ана Ололовска

Пенс назначи национален координатор за борба со коронавирусот

Ана Ололовска

САД: Потврден прв случај на заболен од новиот коронавирус од „непознато“ потекло

Ана Ололовска