Заменик-министерот за одбрана на Русија обвинет за поткуп од една милијарда рубли

Од:

Рускиот заменик министер за одбрана Тимур Иванов е обвинет за примање поткуп од една милијарда рубли, изјави денеска неговиот адвокат Мурад Мусаев.

Мусаев за агенцијата РИА Новости изјави дека обвинението се сведува на тоа дека Иванов им помагал на фирмите изведувачи на Министерството за одбрана, во замена за што, според истражителите, добил поправки и градежни работи.

Факт е дека изведувачите наводно му изградиле објекти на Иванов бесплатно, што не е точно, а се работи за една милијарда рубли“, вели адвокатот.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Напад на синагога и црква во Русија: Има мртви

Предраг Петровиќ

(ВИДЕО) Москва ја опустоши невреме, се формираше торнадо: Најмалку две лица загинаа

Предраг Петровиќ

Ким Џонг-Ун: Ова е историски момент

Небензја: Русија ќе бара меѓународно признавање на нацистичките злосторства во СССР

Ликвидирани се киднаперите од истражниот затвор во Ростов на Дон

Заложничка драма во истражниот затвор во Ростовската област

Горан Наумовски