Захарова: Излезноста на референдумите во Украина надмина 50% во сите региони, гласовите може да се сметаат за валидни

Од:

Излезноста на референдумот во ДНР и ЛНР за три дена беше над 76 отсто, а во регионот Херсон и Запорожје – повеќе од 48 отсто, изјави Александар Холодов, заменик-претседател на Комисијата за безбедност и соработка со ПВК, член на Руската граѓанска комора.

dobivaj vesti na viber

„Во ЛНР излезноста е 76,09 отсто, во ДНР од денеска за три дена излезноста е 77,12 отсто. Запорожје заостанува – има 51,55 отсто. А во Херсон регионот, 50 отсто“, рече тој на брифинг со новинарите за работата на Центарот за јавна ситуација на Канцеларијата на рускиот претседател за следење на референдумите во регионите ДНР, ЛНР, Запорожје и Херсон.

Шефот на изборната комисија на регионот Херсон, Марија Захарова, појасни дека, земајќи ја предвид излезноста на странските избирачки места, гласот може да се смета за валиден, бидејќи вкупната излезност го надмина потребниот праг од 50 проценти.

Референдумот за приклучување кон Русија започна во петокот во Народната република Доњецк и Луганск, како и во регионите Херсон и Запорожје. Гласањето ќе продолжи до 27 септември.

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека Русија ќе ја поддржи одлуката што ќе ја донесат жителите на регионите Донбас, Запорожје и Херсон.

Би можело да ве интересира

Во последните напади во Херсон, Харков и други градови има жртви

Ана Ололовска

Струјата се врати во Киев по четири дена

Ана Ололовска

Шефот на НАТО ја пофали германската поддршка за Украина пред средбата во Букурешт

Ана Ололовска

Русија не е сериозно ослабена од војната во Украина, тврди естонскиот министер за одбрана

Ана Ололовска

Британскиот премиер: Верувам во слободата

Ана Ололовска

Кадиров се заканува: Ќе ги победиме сатанистите

Ана Ололовска