За Бајден случувањата во Газа не се геноцид

Од:

Американскиот претседател Џо Бајден силно го бранеше Израел, велејќи дека израелските сили не извршиле геноцид во воената кампања против милитантите на Хамас во Газа и ги отфрли критиките од пропалестинските демонстранти.

„Она што се случува во Газа не е геноцид. Ние го отфрламе тоа тврдење“, рече Бајден во Белата куќа на настанот за месецот на еврејско-американското наследство.

На многу настани низ земјата, Бајден се соочи со протести од пропалестински застапници кои го нарекоа „Џо геноцидот“ поради неговата цврста поддршка за Израел.

Во говорот на настан во Белата куќа, Бајден го истакна своето верување дека Израел е жртва од 7 октомври на нападот на милитантите на Хамас на југот на Израел, кога тие убија 1.200 луѓе и зедоа стотици заложници.

Тој исто така нагласи дека американската поддршка за безбедноста на Израелците е „непоколеблива“. „Ние стоиме со Израел за да го уништиме (лидерот на Хамас Јахја) Синвар и другите касапи на Хамас. Сакаме Хамас да биде поразен. Работиме со Израел за да го направиме тоа“, рече тој.

Преговорите меѓу Израел и Хамас за ослободување на болните, постарите и ранетите заложници кои сè уште ги држат милитантите се заглавени, но Бајден вети дека нема да се откаже од обидот да ги ослободи.

Бајден, исто така, повика на итен прекин на огнот во Газа, што го повтори во неговиот почеток на колеџот Морхаус во неделата.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: „Светот не смее да дозволи Либан да стане нова Газа“

Бајден ја продолжи националната вонредна состојба за Западен Балкан

Горан Наумовски

ВИДЕО: Бајден повторно се „изгуби“, залута во празно па им салутираше на Зеленски и Мелони

Хамас: Никој не знае колку израелски заложници се уште се живи

Руско-израелски новинар доби забрана за влез во Србија: „Ми дадоа документ дека сум безбедносен ризик“

A1on

Израел: Хамас го отфрли предлогот за примирје