Врховниот суд на САД повторно му изрече смртна казна на „бостонскиот бомбаш“

Од:

Врховниот суд на САД повторно му изрече смртна пресуда на Џохар Царнаев, кој е обвинет за бомбашкиот напад на Бостонскиот маратон во 2013 година во кој загинаа три лица.

dobivaj vesti na viber

Судиите со шест гласа „за“ и три гласа „против“ се согласија со аргументите на администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден дека сојузниот Апелациски суд згрешил што ја отфрлил смртната казна, која поротата му ја изрече на Царнаев.

Првиот американски Окружен апелациски суд во Бостон пресуди во 2020 година дека првостепениот судија непрописно ги исклучил доказите кои можеле да покажат дека Царнаев бил под големо влијание на својот постар брат Тамерлан и дека е помалку одговорен за нападот.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Од Русија избегаа во Америка, наместо во ветената земја завршија во притвор

Горан Наумовски

Русија испрати предупредување до САД

Горан Наумовски

САД одговори на обвинувањата од Европската унија: Не ја креваме цената на гасот

Разузнавачките агенции на САД и на Русија разговараат за нуклеарните ризици

А1он

Две деца избодени до смрт во Бронкс, осомничена е мајката

Ана Ололовска

Русин откри: „Во САД е создадена хибридна верзија на корона, вирусот уби 80 отсто од заразените“

Ана Ололовска