Врховниот суд на САД повторно му изрече смртна казна на „бостонскиот бомбаш“

Од:

Врховниот суд на САД повторно му изрече смртна пресуда на Џохар Царнаев, кој е обвинет за бомбашкиот напад на Бостонскиот маратон во 2013 година во кој загинаа три лица.

Судиите со шест гласа „за“ и три гласа „против“ се согласија со аргументите на администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден дека сојузниот Апелациски суд згрешил што ја отфрлил смртната казна, која поротата му ја изрече на Царнаев.

Првиот американски Окружен апелациски суд во Бостон пресуди во 2020 година дека првостепениот судија непрописно ги исклучил доказите кои можеле да покажат дека Царнаев бил под големо влијание на својот постар брат Тамерлан и дека е помалку одговорен за нападот.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Четиригодишната Абигејл Едан, најмладата киднапирана американка е меѓу ослободените

Катерина Ѓуровски

Хамас денеска го ослободува првиот американски заложник

Во САД: Пукање во хотел, најмалку 20 повредени

Горан Наумовски

Ројтерс: Експлозијата кај Нијагарините водопади била резултат на невнимателно возење

(ВИДЕО) Полицаец во Лос Анџелес уби маж кој лежеше на земја

(ВИДЕО) Експлозија на мостот „Виножито“ кај Нијагарините водопади, има загинати и повредени

Горан Наумовски