Шри Ланка по нападите на џамии воведе полициски час

Од:

Полицијата на Шри Ланка објави дека воведе провинциски полициски час, откако антимуслимански немири зафатија неколку градови, неколку недели по бомбашките напади.

Владата на Шри Ланка објави дека одлучила да воведе полициски час со непосреден ефект од 21.00 до 04.00 часот наутро.

Командантот на армијата генерал-полковник Махеш Сенајана рече дека војската ќе ја искористи максималната моќ, доколку е потребно, за да ја контролира сегашната ситуација.

Би можело да ве интересира

Воен ловец „У-12“ се урна во Шри Ланка, четворица загинати

Ана Ололовска

Поранешниот министер за одбрана – нов претседател на Шри Ланка

Ана Ололовска

Претседателски избори во Шри Ланка

Ана Ололовска

Колективно труење со храна во центар за пребројување на гласови во Шри Ланка

Ана Ололовска

Шри Ланка: За последиците од нападот одговорен е шефот на тајната служба

Ана Ололовска

Во Шри Ланка слон подиве и повреди 18 лица

Ана Ололовска