(ВИДЕО) Обраќање на Путин: Украина ја почна војната, педофилијата е нормална на Запад

Од:

Го држам овој говор во многу тежок контекст, во многу тежок момент. Во светот се случуваат големи промени кои ќе ја одредат иднината на светот и нашата земја. Пред една година, за да го заштитам нашиот народ на нашите историски територии, решив да започнам специјална воена операција. Чекор по чекор ќе ги постигнеме целите пред нас“, рече Путин на почетокот на обраќањето.

„Направивме се за да го решиме конфликтот со режимот во Киев на мирен начин, но зад нашиот грб се подготвуваше сосема поинакво сценарио. Тврдењата на западните лидери беа лажни, тие купуваа време и замижуваа пред политичките убиства и репресија на режимот во Киев во Донбас“, рече тој.е Путин.

„Пред специјалната воена операција, Киев договори испорака на тешка воена опрема, противвоздушна одбрана, авиони и нуклеарно оружје“, рече тој.

„Кога Русија искрено се обидуваше да најде мирно решение, тие одиграа валкана игра. Нивните одвратни лаги и лицемерие беа видени во Југославија и Сирија“, рече Путин за западните земји, а потоа додаде: „Излегува дека тие ги третираат своите луѓето на тој начин, зборувајќи ги лажеа за мировните договори во Донбас. Имаше целосни лаги. Ние инсистиравме да ги заштитиме нашите сопствени интереси“.

Путин вели дека русија не ја почнала војната.

„Ниту една земја нема толку воени бази како САД низ светот. Целиот свет е покриен со нивните бази, тие имаат стотици од нив“, рече Путин, додавајќи дека Русија бара безбедносни гаранции. „Тие ги одбија нашите барања и беше јасно дека заканата расте. До февруари минатата година се беше подготвено за воена акција во Донбас. Сакам да повторам – тие ја започнаа војната и ние употребивме сила за да ја спречиме“.

„Западот инвестира трилиони долари во војни ширум светот. Тие користат зборови како демократија и вредности и го одвлекуваат вниманието од растечките економски проблеми во нивните земји. Сакам да ве потсетам дека Западот го овозможи развојот на нацистичка Германија. Тие сакаат да не одвојат од нашата историска територија. Тие го поддржаа пучот во 2014 година. Дури ни кажаа колку пари потрошиле за тоа. Идеолошката основа на таквите потези е русофобијата“, рече тој.

Тој тврди дека украинската армија има нацистички ознаки на нивните тенкови, додавајќи: „Тие тоа не го ни кријат. Не им е грижа затоа што се обидуваат да се борат против нас, против Русија. Тие сакаат да искористат сè, и терористи и Нацистите, па дури и самиот ѓавол, против Русија“.

„Со децении ја уништуваа украинската индустрија и поради тоа растеше сиромаштијата и социјалната нееднаквост во таа земја. Украинскиот народ не е нивен. Овој режим им служи на интересите на странските сили. Украина во моментов е полигон за обука на западните сили“, рече Путин.

„Колку е поголем дострелот на оружјето што го добиваат, толку повеќе ќе мораме да ги туркаме од нашите граници“, рече тој, а потоа додаде: „Западот сака локалниот конфликт да го претвори во глобален. Ние го разбираме тоа така и Ние ќе реагираме на адекватен начин.Во тој случај зборуваме за постоењето на нашата држава.Тие мора да разберат дека е невозможно да се победи Русија на бојното поле.Тие ги корумпираат нашите деца и ја искривуваат историјата.Тие се борат против нашата култура и нашата религија. Погледнете што им направија на сопствената култура и децата. Дури и педофилијата е нормална работа на Запад“.

„Погледнете ги светите списи на која било религија, таа вели дека семејството е заедница на маж и жена. Но, на Запад, дури и светите списи се отворени за сомнеж. Англиканската црква сака родово неутрален термин за бог. да кажам за тоа?“, рече тој.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Путин во боите на виножитото, Бајден во инвалидска количка, Трамп во затворски комбинезон – Вештачката интелигенција и светските лидери на модната писта

(ВИДЕО) Путин направи грешка, за малку ќе предизвикаше сообраќајка

Горан Наумовски

Ако победи Трамп, финансискиот товар за помош на Украина ќе се промени на штета на ЕУ тврди Орбан

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Се шири снимка: „Украинец во цивилна облека истрела крстаречка ракета кон Русите од рамо“

Признаа: „Се обидовме да го убиеме Путин“

(ВИДЕО) Зеленски: Сите ги чекате изборите во САД, Украина не може да чека до нември

Катерина Ѓуровски