Во Велика Британија вакцинирани повеќе од 30 милиони луѓе

Од:

Повеќе од 30 милиони луѓе во Велика Британија досега примиле прва доза од вакцината против Ковид-19.

Британскиот министер за здравство, Мет Хенкок на социјалните мрежи оцени дека ова е „феноменално достигнување“.

Според Англиската здравствена служба, првата доза на вакцината била дадена на 25.651.406 лица во Англија. Во Шкотска, првата доза на вакцината ја примиле 2.385.709 лица, во Велс 1.387.583 и во Северна Ирска 726.589 лица.

Вкупниот број на луѓе кои ја примиле првата доза на вакцина во Велика Британија е 30.151.287.

Би можело да ве интересира

Вакцина против Ковид-19 вчера примиле нешто помалку од 12 илјади граѓани

Се вакцинираше Џенифер Анистон: Од здравјето на еден човек, зависи здравјето на сите нас

Меркел ги повика САД да го отворат пазарот за вакцини и да дозволат извоз

Макрон бара САД да овозможат слободен извоз на вакцини

Европската Унија скептична за укинувањето на патентите за вакцини

Папата Франциск го поддржа одрекувањето од интелектуална сопственост над вакцините