velika britanija koronavirus

Свет

Скандал во Англија, 43 илјади луѓе добиле погрешни резултати од тестирањето за корона

А1он
Во лабораторија во Англија е прекинато тестирањето за Ковид-19 откако станало сомнително дека 43 илјади луѓе добиле погрешни резултати. Покрената е истрага по информациите дека
Свет

Во Британија почнува вакцинацијата со трета доза

А1он
Во Велика Британија од денеска започнува вакцинацијата против Ковид 19 со трета доза. Покани за трета вакцина ќе бидат испратени до околу 1,5 милиони луѓе
Свет

Колективниот имунитет е невозможен поради делта-сојот

А1он
Делта варијантата на коронавирусот го направи постигнувањето колетивен имуните „мит“. До ваков заклучок дошол панелот стручњаци меѓу кои и шефот за развој на вакцината на
Свет

Министерот за здравство на Британија, со примени две дози вакцина, позитивен на коронавирус

А1он
Министерот за здравство, Саџид Џавид е позитивен на Ковид-19, но поради примените две дози вакцина имал само слаби симптоми. Џавид кој функцијата ја презеде минатиот
Свет

Велика Британија повторно со над 10 илјади новозаразени со коронавирус

А1он
Велика Британија регистрира 10.321 лице заразени со коронавирус во последните 24 часа, со што бројот на заразени од почетокот на пандемијата се искачи на 4.620,968,
Свет

Почина Британецот кој повеќе од една година боледуваше од Ковид-19

А1он
Џејсон Келк, Британецот кој најдолго страдаше од Ковид-19 и изминатите 14 ги мина во болница, почина откако реши да го прекине лекувањето. 49-годишниот Келк се
Свет

Велика Британија стравува од индискиот сој, неизвесно олабавувањето на рестрикциите

А1он
Министерот за здравство на Велика Британија, Мет Хенкок предупреди денеска дека е прерано да се каже дали на 21 јуни како што беше најавено ќе
Свет

Британија ќе овозможи трета доза вакцина против Ковид-19 за повозрасните од 50 години

А1он
Секој на возраст над 50 години во Велика Британија ќе добие можност да биде имунизиран наесен со трета доза вакцина против Ковид-19 за целосно искоренување
Свет

Половина од британската популација ја примила првата доза од вакцината

А1он
Повеќе од половина од вкупната британска популација или 33.496.293 лица ја примила првата доза на вакцина против коронавирусот, покажуваат најновите податоци на здравствените власти во