Британија подготвува есенска кампања за зајакнување на имунитетот против Ковид-19

Од:

Очекуваната есенска кампања во Велика Британија за зајакнување на имунитетот против Ковид-19 ќе биде насочена кон лицата постари од 65 години, жителите на домовите за стари лица, здравствените и социјалните работници и сите возрасни лица во клинички ризик, нагласија советниците за вакцинација.

dobivaj vesti na viber

Велика Британија предлага пролетно засилување на вакцината за лицата над 75 години и лицата со имуносупресија, а министрите отворено зборуваат за планирање дополнителна кампања за зајакнување на имунитетот наесен, јавија британските медиуми.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Два милиона Британци страдаат од долгорочен Ковид

Објавен извештајот за „партигејт“

Борис Џонсон меѓу казнетите за забавите на Даунинг стрит за време на локдаунот

Џонсон ќе одговара на полициски прашања за забавите на Даунинг стрит за време на локдаунот

Катерина Павлова-Николовска

Две третини од заразените со омикрон во Британија веќе прележале коронавирус

Катерина Павлова-Николовска

Велика Британија ќе мора да научи да живее со коронавирусот вели министерот за здравство