Две третини од заразените со омикрон во Британија веќе прележале коронавирус

Од:

Две третини од луѓето во Британија, кои неодамна се заразиле со сојот омикрон, веќе биле позитивни на коронавирус, покажуваат резултатите од најновото британско истражување.

dobivaj vesti na viber

Речиси двајца од секој трет испитаник кои биле позитивни на тестот за Ковид-19, пријавиле дека претходно прележале коронавирус, според студијата на REACT, пишува „Гардијан“.

– Меѓу 3.582 лица со позитивен тест, 2.315 (64,6 проценти) пријавиле претходна инфекција со Ковид-19, се наведува во студијата.

Утврдено е дека ризикот од инфекција се зголемува кај луѓето кои живеат во големи домаќинства, во споредба со домаќинствата со едно лице.

Истражувачкиот тим на REACT тестираше 1.000 волонтери низ Англија.

Би можело да ве интересира

Два милиона Британци страдаат од долгорочен Ковид

Објавен извештајот за „партигејт“

Британија подготвува есенска кампања за зајакнување на имунитетот против Ковид-19

Борис Џонсон меѓу казнетите за забавите на Даунинг стрит за време на локдаунот

Џонсон ќе одговара на полициски прашања за забавите на Даунинг стрит за време на локдаунот

Катерина Павлова-Николовска

Велика Британија ќе мора да научи да живее со коронавирусот вели министерот за здравство