Во Унгарија запленети наркотици во вредност од 1,2 милијарди евра

Од:

Унгарското национално истражно биро (ННИ) во заедничка операција со Даночните и царинските служби (НАВ), заплени дрога вредна 480 милијарди форинти, односно 1,2 милијарди евра, објави денеска унгарската полиција на својата веб-страница.

Полицијата заплени 13 тони супстанца за изработка на дрогата МДМА, т.е. екстази, во април во областа Џер-Мошон-Сопрон по дојава од НАВ и уште 19 тони слична супстанца во два магацини во Будимпешта неколку дена подоцна, според ННИ.

Полицијата пронајдената дрога ја поврза со меѓународна криминална организација и работи на откривање на нејзините членови во продолжение на истрагата.

Би можело да ве интересира

Потера низ Скопје по 26 годишна девојка – удрила полицаец со автомобилот бегајќи од претреси за дрога

Испливаа детали за скандалот кој ја принуди унгарската преседателка на оставка

Катерина Ѓуровски

По претседателката Новак, оставка поднесе и унгарска пратеничка

А1он

Сијарто: Унгарија не сака руски имот, тоа е наследство на комунизмот

Пронајдена дрога при претрес во Скопје

Орбан: ЕУ ни се заканува со Армагедон