Во Судан постигнат договор за поделба на власта

Од:

Амбасадорот на Африканска унија за Судан, Мохамед ел Хасан Лебат денеска изјави дека лидерите на опозицискиот сојуз и владејачкиот воен совет постигнаа договор за поделба на власта.

Тој наведе дека двете страни се договориле за тоа да биде усвоена уставна декларација со која се дефинира разграничување на овласувањата за време на тригодишниот транзициски период пред да бидат одржани избори.

Лебат не изнесе повеќе детали ниту навести кога ќе биде потпишан договорот.

Суданската државна новинска агенција СУНА ја пренесе изјавата на лидерот на опозицијата Омар ал Дагир, кој наведе дека договорот ќе биде потпишан утре.

Во Судан од април се одржуваат протести за тоа дали во транзицискиот период со земјата ќе управува цивилна или воена власт, откако армијата го смени и затвори долгогодишниот претседател Омар ал Башар.

Би можело да ве интересира

Нетанјаху: Израелски авион го надлета Судан, знак за подобрување на односите

Ана Ололовска

Судан побара мировна мисија од ОН

Ана Ололовска

Повеќе од 30 убиени на границата меѓу Судан и Јужен Судан Џуба

Суданската армија стави крај на вооружен бунт на поранешни безбедносни агенти

Ана Ололовска

Судан: Осудени 27 полицајци на смрт поради убиство на учител

Две години затвор за поранешниот судански претседател Омар ал-Башир заради корупција

Ана Ололовска