Во Русија за еден ден најголем број заразени од почетокот на пандемијата

Од:

Бројот на заразени со коронавирус во Русија е зголемен за 24.822, што е најмногу за еден ден од почетокот на пандемијата, а ова е четврти пат оваа недела Москва да пријави најголем дневен биланс досега.

Исто така бројот на нови смртни случаи е најголем на дневно ниво што Русија го потврди досега – 467, пренесува ТАСС.

Претходниот најголем дневен биланс на починати беше потврден во четвртокот, кога 463 лица починаа од Ковид-19.

Во Русија досега се потврдени 2.064.748 случаи на Ковид-19. Вкупно се излекувани 1.577.435 луѓе.

Би можело да ве интересира

Во Русија првпат повеќе 100.000 заболени со ковид во еден ден

Путин се надева оти Русија ќе вакцинира доволно луѓе за да постигне колективен имунитет на Ковид-19 следната година

Руски политичар примил шест дози ковид вакцини

Од 30 октомври Санкт Петербург се затвора на седум денови

Во Русија над 1000 починати во еден ден, најмногу од почетокот на пандемијата

Путин: Десетици луѓе околу мене се болни од Ковид-19

Катерина Ѓуровски