Во Русија првпат повеќе 100.000 заболени со ковид во еден ден

Од:

Бројот на заразени со коронавирус во Русија денеска надмина 100.000 лица, што е најголем број на инфицирани за еден ден од почетокот на пандемијата, соопшти Кризниот штаб.

dobivaj vesti na viber

Русија соопшти дека во претходните 24 часа се регистрирани 113.122 случаи, што е последица на ширењето на сојот омикрон, објавија руските медиуми.

Во Русија во изминатото деноноќие починаа 668 пациенти, а вчера бројот на смртни случаи од Ковид-19 ја надмина бројката од 700.000 од почетокот на пандемијата.

Би можело да ве интересира

Путин се надева оти Русија ќе вакцинира доволно луѓе за да постигне колективен имунитет на Ковид-19 следната година

Руски политичар примил шест дози ковид вакцини

Од 30 октомври Санкт Петербург се затвора на седум денови

Во Русија над 1000 починати во еден ден, најмногу од почетокот на пандемијата

Путин: Десетици луѓе околу мене се болни од Ковид-19

Катерина Павлова-Николовска

Руската авиокомпанија Аерофлот отпушта пилоти кои одбиваат да се вакцинираат