Во Русија над 1000 починати во еден ден, најмногу од почетокот на пандемијата

Од:

Во Русија во изминатите 24 часа од ковид-19 починале повеќе од 1000, најмногу за еден ден од почетокот на епидемијата, соопштија денеска здравствените власти.

Бројот на новозаразени со вирусот во последните 24 часа е 33 208, а бројот на смртни случаи изнесува 1002.

Во последниве недели е зголемен бројот на лица кои се заразуваат и умираат од коронавирусот во Русија.

Рускиот министер за здравство Михаил Мурашко ја припишува сегашната состојба на однесувањето на населението и недоволната вакцинација, и покрај достапноста на неколку национални вакцини.

Од почетокот на пандемијата во Русија од ковид-19 починаа вкупно 222 315 луѓе.

Би можело да ве интересира

Во Русија првпат повеќе 100.000 заболени со ковид во еден ден

Путин се надева оти Русија ќе вакцинира доволно луѓе за да постигне колективен имунитет на Ковид-19 следната година

Руски политичар примил шест дози ковид вакцини

Од 30 октомври Санкт Петербург се затвора на седум денови

Путин: Десетици луѓе околу мене се болни од Ковид-19

Катерина Павлова-Николовска

Руската авиокомпанија Аерофлот отпушта пилоти кои одбиваат да се вакцинираат