Од 30 октомври Санкт Петербург се затвора на седум денови

Од:

Рестораните, кафулињата и продавниците што не се неопходни ќе бидат затворени во Санкт Петербург од 30 октомври до 7 ноември, според указот потпишан од гувернерот Александар Беглов. Дополнително, ќе бидат затворени козметичките салони, спортските центри и целата неприоритетна трговија, но тоа не важи за аптеките, бензинските пумпи и продавниците за храна.

Во тој период, базените, аква парковите и другите рекреативни објекти, вклучително и оние за деца, ќе имаат ограничен влез, а центрите за јавни услуги ќе бидат затворени. Властите во Санкт Петербург ја суспендираа работата на институциите за култура во неработни денови, освен театрите и музеите, а забавните, спортските и рекреативните настани се забранети.

Санкт Петербург досега има потврдено 683.103 случаи на заразени со Ковид-19, што е најпогодениот руски регион по Москва. Исто така, оздравени се 623.226 и 23.296 починати од Ковид 19, а во изминатите 24 часа се регистрирани 3.360 нови инфекции во тој, втор по големина руски град.

Би можело да ве интересира

Во Русија првпат повеќе 100.000 заболени со ковид во еден ден

Путин се надева оти Русија ќе вакцинира доволно луѓе за да постигне колективен имунитет на Ковид-19 следната година

Руски политичар примил шест дози ковид вакцини

Во Русија над 1000 починати во еден ден, најмногу од почетокот на пандемијата

Путин: Десетици луѓе околу мене се болни од Ковид-19

Катерина Павлова-Николовска

Руската авиокомпанија Аерофлот отпушта пилоти кои одбиваат да се вакцинираат