Путин се надева оти Русија ќе вакцинира доволно луѓе за да постигне колективен имунитет на Ковид-19 следната година

Од:

Рускиот претседател Владимир Путин денеска на традиционалната годишна прес-конференција изјави дека се надева оти Русија ќе вакцинира доволно луѓе за да постигне колективен имунитет на Ковид-19 следната година.

Од тие причини Путин ги повика граѓаните да се вакцинираат во што поголем број.

– Колку што знам, 59,4 отсто од граѓаните во Русија се вакцинирани или прележано. Тоа не е доволно. Ни треба колективен имунитет од 80 проценти. Се надевам дека следната година ќе го достигнеме тоа ниво, истакна Путин.

Рускиот претседател рече дека борбата против коронавирусот продолжува и дека е свесен за опасноста од ширење на сојот Омикрон. Тој додаде дека руската економија се покажала поподготвена за шоковите и предизвиците што ги носи пандемијата на коронавирусот од другите држави.

Би можело да ве интересира

Во Русија првпат повеќе 100.000 заболени со ковид во еден ден

Руски политичар примил шест дози ковид вакцини

Од 30 октомври Санкт Петербург се затвора на седум денови

Во Русија над 1000 починати во еден ден, најмногу од почетокот на пандемијата

Путин: Десетици луѓе околу мене се болни од Ковид-19

Катерина Павлова-Николовска

Руската авиокомпанија Аерофлот отпушта пилоти кои одбиваат да се вакцинираат