Во пожар во Русија загина седумчлено семејство со пет деца

Од:

Во руската република Башкирија избувна страшен пожар во кој загина седумчлено семејство со пет деца, јавуваат руските агенции.

Пожарот зафатил двокатна дрвена куќа во која имало неколку станови, соопштија од итните служби, пренесува Интерфакс.

Од пожарот се спасени две деца. Таткото успеал да ги спаси, а потоа се обидел да ги спаси и другите деца, но не можел да излезе од запалената куќа и починал.

При гаснењето на пожарот пронајдено е и тело на жена, соопшти прес-службата на Главната управа на Министерството за вонредни состојби во Башкирија.

Башкирија се наоѓа во југоисточниот дел на европскиот дел на Русија.

Би можело да ве интересира

Мекгрегор: Русија нема да престане до целосен пораз на Украина

Предраг Петровиќ

Имотот на украинските олигарси на Крим вреди милијарди

Американски волонтер загина во Бахмут

Русите во 2022 година купиле над 50 тони златни прачки

Горан Наумовски

Кремљ: Не е точно дека шефот на ЦИА ни понудил таен мировен договор

Ана Ололовска

Захарова: ЕУ тоне во рецесија, а Украина ја влече на дното

Ана Ололовска