Во Полска објавен список на 255 жртви од сексуални злоставувања од свештеници

Од:

Приватна фондација во Полска објави список со 255 случаи на сексуално злоставување на деца, од страна на католички свештеници, што е најново во низата на притисоци врз полската црква да преземе одговорност.

dobivaj vesti na viber

Фондацијата која ги претставува жртвите на злоставувања, а која ја поддржуваат некои од пратениците, денеска објавила на својот сајт графички приказ на документирани случаи во кои свештеници низ Полска сексуално злоставувале 255 малолетници, пренесе АП.

Би можело да ве интересира

Единаесет француски бискупи обвинети за сексуално насилство

А1он

Ватикан се извини за сексуалното злоставување малолетници

А1он

Русија усвои закон за доживотен затвор за педофили

А1он

Стотици деца со децении биле во немилост на педофили во лондонски домови за згрижување

Жарко Настоски

Телефонска линија за помош на педофили се отвора во Белгија

Жарко Настоски

Продолжуваат обвинувањата за сексуално насилство кон глумецот Арми Хамер