svestenici

Свет

Масовна тепачка меѓу попови во Грузија, десетина луѓе сосе балкон се урнале од вториот кат

А1он
Десет лица паднале од балкон на вториот кат, откако ескалирала тепачка меѓу свештеници на Грузиската православна црква, во која учествувале и верници, во епархијата Чкондид
Свет

Во Ватикан почна судење против двајца свештеници за сексуално злоставување дете

А1он
Во Кривичниот суд во Ватикан денеска почна судски процес против двајца свештеници, од кои едниот е обвинет за сексуално злоставување на момче кое и помагало
Македонија

МПЦ онлајн: Исповед преку Месинџер и Скајп во услови на пандемија

Габриела Димковиќ-Мишевска
Преку Фејбук, Вибер, месинџер или преку телефонски контакт, свештениците во време на пандемија комуницираат со верниците кои имаат потреба од духовен совет, разговор или благослов.
Свет

Во Полска објавен список на 255 жртви од сексуални злоставувања од свештеници

Приватна фондација во Полска објави список со 255 случаи на сексуално злоставување на деца, од страна на католички свештеници, што е најново во низата на