Во Њујорк дневно дома умираат и по 200 луѓе кои не се регистрираат

Од:

Во Њујорк, каде тестирањата покажаа дека на коронавирусот се позитивни 76.876 лица, што е за неколку илјади помалку отколку во Кина во врвот на пандемијата, досега починале 4.009 лица, а некои градски служби предупредуваат дека бројот е поголем затоа што секојдневно дома умираат по 200 њујорчани, а нивната смрт не е евидентирана во официјалните податоци затоа што не се тестирани.

– Ако некој почине дома од коронавирус, постои голема шанса да не влезе во официјалните податоци. Тоа исто така значи дека жртвите кои не биле тестирани не се бројат, што ја нарушува и сликата што им е потребна на епидемиолозите, изјави Аја Ворти-Дејвис, портпаролка на здравствениот истражувачки центар.

Таа додаде дека треба да се има предвид дека во Њујорк пред пандемијата дома дневно умирале 20 до 25 луѓе.

Локалните пожарникари, кои се задолжени да реагираат во итни случаи, како што е срцев удар, наведуваат дека од 20 март до 5 април дома починале 2.192 лица што е 130 на ден, и е речиси за 400 пати повеќе од минатата година.

Би можело да ве интересира

САД ја обвинија Кина за злоупотреба на смртта на Џорџ Флојд

А1он

Бројот на заразени од Ковид-19 во светот расте пребрзо, дневно по 100.000 нови случаи

А1он

Во Вашингтон вечерва се очекува еден од најголемите протести

А1он

Принцот Вилијам и принцезата Кејт волонтираат во тим за психолошка помош во време на пандемија

А1он

Користењето на солзавец забрането во Денвер

А1он

Бегалскиот камп во Грција ставен во карантин

А1он