Во Јакутија исчезна товарен авион Ан-30 со пет лица и прехранбени производи

Од:

Авион Ан-30 со пет лица и 6,3 тони товар исчезна денеска од радарот во сибирскиот регион Јакутија, соопшти регионалното Министерство за вонредни состојби.

dobivaj vesti na viber

„Дежурна оперативна смена на Центарот за управување со кризи на Генералната дирекција на Министерството за вонредни состојби на Република Саха (Јакутија) на 22 јуни доби информација за авион Ан-30, што не слетал во закажаното време на аеродромот во Оленек“, се наведува во соопштението.

Во авионот имало пет лица и 6,3 тони прехранбени производи, покажаа првичните информации, јави Тасс.

Претходно имаше информација дека во исчезнат авион што долетал од Јакутија, имало седум лица.

Хеликоптер Ми-8 и авион Ан-26 се вклучени во потрагата.

Подрачјето на Оленек се наоѓа во северозападна Јакутија, зад Арктичкиот круг со популација од над 4.000 луѓе.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Кина: Ја зајакнуваме стратешката соработка со Русија

Катерина Павлова-Николовска

Борел: Русија е зависна од западните технологии, санкциите имаат влијание

Руски милијардер пронајден мртов во базен со прострелна рана во главата

Скен : Ќе ѕвечат нуклеарки во Европа – ни тропа ли трета светска војна на врата?

Анита Петровска Рајковиќ

Франција стана најголем купувач на руски природен гас: Која е причината?

Путин: Ќе ја забрзаме интеграцијата на Русија со Белорусија поради притисокот од Запад

Предраг Петровиќ