Во Ирак уапсен новиот лидер на ИД

Од:

Ирачките безбедносни служби соопштија дека го уапсиле „заменикот“ ликвидираниот лидер на терористичката група Исламска држава.

Ирачката полиција соопшти дека во селото Хавиџа провинцијата Киркук го привела бунтовникот Абу Халдун, кој имал фалсификуван пасош на име Шалан Убејд.
Во соопштението на полицијата се наведува дека уапсениот Халдун бил „воен емир“ во провинцијата Салах ал Дин.

Во октомври американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека при операција на американските специјални сили во провинцијата Идлиб во Сирија убиен е лидерот на ИД, Абу Бакр ал Багдади. Тогаш Трамп им се заблагодари за помошта при операцијата на Русија, Турција, Сирија и Ирак.

Би можело да ве интересира

Две ракети го погодиле аеродромот во Багдад

Ана Ололовска

Двајца демонстранти во Багдад загинаа во судири со полицијата

Ана Ололовска

Повеќе експлозии одекнаа во воена база во предградие на Багдад

Ана Ололовска

Во Ирак убиен познатиот политички аналитичар Хишам ал Хашеми

Ана Ололовска

Во Ирак пронајдена масовна гробница со повеќе од 100 тела

Ана Ололовска

Пентагон: Талибанците и натаму имаат блиски врски со Ал Каеда

Ана Ололовска