Во Франција вчера најмногу новозаразени со коронавирус во последните два месеци

Од:

Нови 1.695 случаи на заразени со новиот коронавирус беа регистирани вчера во Франција, најмногу од 30 мај, кога тој број беше 1.828, соопшти денеска Министерството за здравство на таа држава.

Вкупниот број на заразени со вирусот сега е 194.029. Министерството во соопштението нагласи дека бројот на пациенти на интензивна нега денеска се намалил за четири, откако беше зголемен два дена по ред.

Во моментов има 384 лица на одделенијата за интензивна нега во болниците во Франција.

Би можело да ве интересира

Ибрахимовиќ: Коронавирусот имаше храброст да ме предизвика, лоша идеја

Ана Ололовска

Дростен: Пандемијата всушност допрва ќе почне

Ана Ололовска

Бројот на новоинфицирани со Ковид-19 во Русија дневно може да порасне и до 9.000 лица

Ана Ололовска

Над 700 илјади заразени со коронавирус во Шпанија

Ана Ололовска

Француската јавност вознемирена по неколкуте напади врз жени затоа што носеле здолниште

А1он

Рекорден број заразени со Ковид-19 во еден ден во Велика Британија

А1он