Во Драч вплови брод со 6000 тони пченица од Украина

Од:

Бродот „Јаохар Раним“ натоварен со 6000 тони пченица од Украина вплови во албанскиот пристанишен град Драч.

dobivaj vesti na viber

Пченицата е нарачка за компанија за брашно во Тирана. Ова е првиот брод што пристигнува во Албанија од Украина по руската инвазија на 24 февруари.

Тоа врз основа на постигнатиот договор меѓу Русија и Украина, со посредство на Турција да и се дозволи на Украина извоз на пченица блокирана во депоа поради војната.

Бродот бил натоварен на 28 јули во Измаил, најголемото украинско пристаниште, во Одеската област. Албанија дури 30 отсто од потребите за пченица ги обезбедува од Украина.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

НАСА: Околу 22 отсто од украинското обработливо земјиште е под окупација на руските сили

Климатските промени ќе го намалат родот на пченицата

Русија ќе дозволи бродовите со жито да ја напуштат Одеса

Трипуновски: Владата да интервенира со 40.000 тони пченица од стоковите резерви, за лебот да не стане луксуз

Српската влада ја зголеми квотата за извоз на пченица на 220.000 тони

Индија подготвена да понуди повеќе пченица за да ја задоволи глобалната побарувачка