Како помош за африканските земји, Русија испорача 200.000 тони пченица

Од:

Русија испорача 200.000 тони жито како хуманитарна помош во шест од најсиромашните африкански земји, изјави рускиот министер за земјоделство Дмитриј Патрушев на средбата со претседателот Владимир Путин.

„Завршивме испораки на пченица во шест од најсиромашните земји на африканскиот континент. Вкупно испорачавме 200.000 тони жито на африканскиот континент како хуманитарна помош“, рече Патрушев, пренесува ТАСС.

Тој прецизираше дека првиот брод пловел на 7 ноември 2023 година и дека последната пратка пристигнала во Сомалија на крајот на јануари и дека Мали, Буркина Фасо, Зимбабве и Еритреја добиле по 25.000 тони жито, додека Сомалија и Централна Африка Република добила по 50.000 тони жито, пренесува Танјуг.

Патрушев додаде дека ова е првпат Русија да спроведува толку обемна хуманитарна операција, јави ТАСС.

Би можело да ве интересира

Русија: Водостојот на реката Тобол достигна „опасно ниво“

Голема поплава на границата меѓу Русија и Казахстан, десетици илјади луѓе евакуирани

Русија се огласи за нападот на Иран на Израел

Катерина Ѓуровски

Нов воздушен напад во Луганск

А1он

Русија: Подгответе се за безусловна капитулација на Украина

Горан Наумовски

ВИДЕО: Голема евакуација на населението во регионите погодени од полави во Русија