Во Бразил пронајдени телата на британски новинар и староседелец

Од:

Денеска се пронајдени телата на британскиот новинар Дом Филипс и експертот староседелец Бруно Переира, кои исчезнаа пред повеќе од една недела во амазонската џунгла, пренесува бразилскиот портал G1, повикувајќи се на сопругата на Филис.

dobivaj vesti na viber

Претходно во неделата беше пронајдена облека на Переира, со лична карта на негово име, како и ранец со облека на Филипс и чизмите на двајцата мажи.

Властите сè уште не потврдиле дека нивните тела се пронајдени, информира Г1.

Сведоци рекле дека ги виделе Переира и Филипс, хонорарец кој пишувал за Гардијан и Вашингтон пост, како патуваат по реката на 5 јуни.

Двајцата мажи тргнале на новинарска задача во оддалечена област на џунглата на границата на Бразил со Перу и Колумбија, каде што се има најмногу нерегистрирани припадници на домородните народи.

Во таа област има многу банди кои шверцуваат кокаин, а е преполна и со шумски крадци и ловокрадци и диви рудари.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Лула и натаму со уверлива предност пред Болсонаро во пресрет на претседателските избори во Бразил

Ана Ололовска

Поранешната мис на Бразил (27) почина по рутинска операција

Предраг Петровиќ

Бразилската полиција тврди дека не се пронајдени телата на британскиот новинар и староседелецот

А1он

Најмалку 25 загинати во поплави и лизгање земјиште во Бразил

Најмалку 21 убиен при рација на полицијата во фавела во Рио де Жанеиро

Ана Ололовска

Најмалку една жртва во престрелка за време на рација во Рио де Женеиро

Ана Ололовска