ВИДЕО: Во Русија гори термоцентрала

Од:

Голем пожар избувна во термоцентралата во рускиот град Перм. Фотографиите на кои се гледа густ облак од црн дом кој се издигнува од термоцентралата Пермскаја ЦХПП-9 во централна Русија се раширени низ социјалните мрежи. Причината за пожарот се уште не е позната.

Облак црн чад е видлив од целиот град, а руските медиуми јавуваат дека пожарот избувнал од покривот на електраната. Очевидци за руски портал изјавиле дека виделе отворен оган во една од работилниците на електраната. Руските државни медиуми јавуваат дека околу 500 луѓе биле итно евакуирани од зградата. Перм е оддалечен околу 2000 километри од Украина.

Би можело да ве интересира

Русите ја прегазија првата линија на украинската одбрана на север, Киев започна истрага

Реакции од Италија: „НАТО не може да не принуди да убиваме во Русија, Столтенберг да поднесе оставка“

Предраг Петровиќ

Путин потпиша указ со кој ќе може да се запленува американскиот имот во Русија

Зеленски: Русија собира нови војници во близина на границата

Украина ја истражува својата 125-та бригада: Тие се виновни што Русите напредуваат

Предраг Петровиќ

Полскиот министер за надворешни работи ја обвини Русија: Сакаат да влијаат на изборите во Европа

Предраг Петровиќ