ВИДЕО: Во масакр во училиште во Тексас, убиени 19 ученици и двајца наставници

Од:

Најмалку 19 деца загинаа при пукање во основно училиште во Тексас во текот на вчерашниот ден, јавија американски медиуми, пренесе ДПА.

Во нападот загинаа и две возрасни лица.

Напаѓачот, на возраст од 18 години, е убиен од безбедносните сили, но, медиуми нагласуваат оти не е јасно дали и тоа лице се брои меѓу оние, кои го изгубија животот.

Си-ен-ен претходно информираше дека осомниченото лице ја убило баба си пред да се упати кон училиштето, цитирајќи повеќе извори.

Според бројот на загинати, пукањето во основното училиште Роб е најсмртоносно, уште од 2012 година, кога во основното училиште Сенди Хук загинаа 20 деца и шест други лица.

Се верува дека напаѓачот делувал сам „за време на ова грозоморно злосторство“.

Би можело да ве интересира

Судот во Луизијана го блокираше законот за забрана на абортусот

Ана Ололовска

Забранет влез во Русија и за сопругата и ќерката на Бајден

Ана Ололовска

ВИДЕО: Најмалку тројца загинати во железничка несреќа во САД

Ана Ололовска

Во Сан Антонио пронајдени 46 починати мигранти во камионска приколка

Ана Ололовска

Ен-би-си њуз: Бајден планира да најави зголемување на военото присуство на САД во Полска

Ана Ололовска

САД ќе купат за Украина напреден систем за воздушна одбрана НАСАМС

А1он