(ВИДЕО) Во експлозија во воена база во Камбоџа загинаа 20 војници

Од:

Дваесет војници загинаа, а неколку се повредени во експлозија на муниција во воена база во западна Камбоџа, соопшти премиерот Хун Манет.

Тој во објава на Фејсбук рече дека бил „длабоко шокиран“ кога ја добил веста за експлозијата во базата во провинцијата Кампонг Спеу, но не сподели детали за причината за експлозијата. Премиерот на Камбоџа изрази сочувство до семејствата на војниците и вети дека владата ќе ги плати нивните погреби и ќе ги обештети загинатите и повредените, пренесува АП.

Сликите од местото на настанот покажуваат дека пожарот во уништената зграда се уште не е целосно изгаснат, како и повредените војници кои се лекуваат во болница.

Манет, дипломиран на американската Воена академија во Вест Поинт, беше унапреден во генерал со четири ѕвезди непосредно пред да биде избран за премиер, наследувајќи го неговиот автократски татко Хун Сен.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Експлозија во фабрика за оружје во Арканзас

(ВИДЕО) Eксплозија во Турција, четири лица загинаа, над 20 се повредени

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Втора жртва во експлозијата на бомба во Црна Гора, загинал и член на Шкаљарскиот клан

Горан Наумовски

Еден загинат, неколкумина повредени по експлозија во Цетиње

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Најмалку деветмина загинати, а 64 се тешко повредени во експлозија во хемиска фабрика во Индија

Во Диселдорф експлодираше киоск, загинаа три лица, 16 се повредени

Горан Наумовски