(ВИДЕО) Ужасна трагедија во Багдад: 82 жртви во пожар во ковид центар

Од:

Најмалку 82 лица досега загинаа во пожарот што рано утринава ја зафати болницата „Ибн ал-Хатаб“ во Багдад, соопшти ирачкото Министерство за внатрешни работи.

Во пожарот се повредени уште околу 110 други пациенти, болни од Ковид-19, а кои биле сместени во болницата што се наоѓа во југо-источниот дел на Багдад, јави државната агенција ИНА, цитирајќи го ирачкото МВР.

Претходно, член на полуофицијалната ирачка Висока комисија за човекови права соопшти дека бројот на загинати е 58 лица.

Министерството за внатрешни работи исклучи дека причина за пожарот е криминален мотив, што, според извештаите, почнал на Одделот за интензивна нега.

Би можело да ве интересира

Ирачките сили убиле тројца терористи на Исламската држава

Ана Ололовска

ВИДЕО: Две ракети паднаа во близина на американската амбасада во Багдад

А1он

Повторно ракетирана воена база во Багдад

Ана Ололовска

Во Багдад соборени два дрона чија цел биле трупите на меѓународната коалиција

Ана Ололовска

Две ракети ја погодија зелената зона во Багдад, во близина на Американската амбасада

Ирак: САД формално ја завршија борбената мисија

А1он