(ВИДЕО) Украинците споделуваат видео: Војската моли за тишина

Од:

Се повеќе украински функционери споделуваат видео на социјалните мрежи на кое украинската војска повикува на „молчење“. Вчера истото го стори и Антон Герашченко, советник во украинското Министерство за внатрешни работи.

„Вооружените сили на Украина молат за молк во информативниот простор“, рече Герашченко заедно со видеото кое наизменично се менуваше помеѓу снимки на војници кои ги креваат показалците кон устата во гест што симболизира тишина.

Се претпоставува дека видеото е објавено за да се повикаат Украинците да не објавуваат информации за долгоочекуваната контраофанзива.

Би можело да ве интересира

Зеленски со американските сенатори: „Ако не добиеме помош – ќе ја изгубиме војната“

Воздушна опасност низ Украина

Киев сака Грипен од Шведска и Ф-35 од САД

Сенаторот Ренд Пол: „Америка нема да го спаси Киев“

Предраг Петровиќ

Украина би можела да ја изгуби воената поддршка од уште еден клучен сојузник

Предраг Петровиќ

Русија: Соборивме 22 украински беспилотни летала над Крим и Црното Море